راهنمای خرید توالت فرنگی و انتخاب توالت فرنگی مناسب

خرید توالت فرنگی  |  Rosi

خرید توالت فرنگی مناسب

هنگامی که موضوع انتخاب یک توالت فرنگی به میان می‌آید، فاکتورهای بسیاری پیش رو قرار می‌گیرند که بهتر است برای داشتن یک انتخاب و خرید مناسب، به تمامی آن‌ها توجه شود. یکی از این فاکتورها دقت به تناسب نوع توالت فرنگی با ساختار بنایی است که قرار است در آن مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین باید دید که توالت فرنگی برای سرویس بهداشتی چه محیطی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. توالت فرنگی‌هایی که برای سرویس بهداشتی منازل، شرکت‌ها، فرودگاه‌ها، پاساژها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند، هر یک بایستی دارای خصوصیاتی باشند که برای استفاده در آن محیط مناسب‌تر باشند.
فاکتورهای اینچنینی بسیارند و در نظر داشتن تمامی آن‌ها مستلزم داشتن شناختی از انواع توالت فرنگی و ویژگی‌های آن‌هاست. به همین سبب به منظور به دست دادن مختصر راهنمایی‌ای در انتخاب یک توالت فرنگی مناسب، تیم محتوا شرکت Rosi تصمیم به ارائه مقاله ای راجع به بررسی ویژگی‌های انواع توالت فرنگی می‌پردازیم.


خرید توالت فرنگی مناسب |  Rosi
انتخاب توالت فرنگی مناسب | Rosi

انواع توالت فرنگی

توالت‌های فرنگی نیز همانند بسیاری دیگر از ساخته‌های دست بشر، به تدریج از نظر شکل ظاهری و سیستم عملکرد دچار تحول شده‌اند و شرکت‌های سازنده‌ این محصولات ضمن تلاش برای ارایه‌ محصولاتی با تنوع بیشتر، با هدف پوشش دادن نیازهای کاربران مختلف، همواره بر آنند تا عملکرد آن‌ها را نیز ارتقاء بخشیده و در راستای کارآمدتر کردن شان از تکنولوژی‌های به‌روز نهایت بهره را ببرند.
این تحولات باعث شده تا توالت‌های فرنگی از ویژگی‌های متنوعی برخوردار شوند. در ادامه با مهم‌ترین این ویژگی‌ها آشنا خواهیم شد.

انواع توالت فرنگی از نظر فرم لوله‌ی خروجی (خروجی S یا P )

نوع خروجی توالت فرنگی بایستی با توجه به طبقه‌ای که سرویس بهداشتی در آن واقع شده است، انتخاب شود. معمولاً زمانی که سرویس بهداشتی در طبقه‌ی هم‌کف قرار دارد، از توالت فرنگی با خروجی S مانند استفاده می‌شود، چرا که در این طبقه امکان لوله‌کشی زیر توالت فرنگی به سمت زمین وجود دارد.
این در حالی است که در مورد سرویس‌های بهداشتی‌ای که در طبقات بالاتر قرار دارند، معمولاً از توالت فرنگی با خروجی P مانند استفاده می‌شود، زیرا لوله‌کشی زیر توالت در این طبقات دشوار است.


انواع توالت‌ فرنگی بر اساس محل نشستن کاربر

توالت فرنگی اروپایی که به عنوان WC/EWC نیز شناخته می‌شود و برای نشستن طراحی شده است.
توالت فرنگی طراحی شده برای چمباتمه زدن (این نوع توالت فرنگی از نظر ظاهری شباهت بسیاری به توالت‌های ایرانی دارد اما ساختار تخلیه و آب‌رسانی آن با توالت‌های ایرانی متفاوت است.)


انواع توالت فرنگی از نظر محل قرارگیری (زمینی و دیواری)

توالت‌های فرنگی از نظر محل قرارگیری به دو نوع توالت فرنگی زمینی و توالت فرنگی دیواری تقسیم می‌شوند. توالت فرنگی زمینی همان‌طور که از نام آن پیداست روی زمین دستشویی قرار می‌گیرد.
خروجی این نوع توالت فرنگی، با توجه به طبقه‌ای که سرویس بهداشتی در آن قرار دارد، می‌تواند هم به شکل S و هم به شکل P باشد. توالت فرنگی دیواری (وال هنگ) به دیوار سرویس بهداشتی متصل می‌شود و به علت کوچک‌تر بودن سایز آن و همچنین قرار گرفتن مخزنش داخل دیوار، فضای کمتری را اشغال می‌کند.
خروجی این نوع توالت فرنگی حتماً باید از نوع P باشد. این نوع توالت فرنگی کمتر برای ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر در سرویس‌های بهداشتی مراکز تجاری نصب می‌شود.


توالت فرنگی دیواری  | Rosi

انواع توالت فرنگی از نظر نحوه‌ اتصال مخزن به کاسه‌ توالت

توالت‌های فرنگی‌ دو تکه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در ساختار آن‌ها کاسه‌ی توالت و مخزن (فلاش تانک) جدا از هم هستند و با استفاده از پیچ به یکدیگر متصل می‌شوند. میزان آبی که در هر بار فشردن دکمه‌ی فلاش توالت فرنگی دو تکه مورد استفاده قرار می‌گیرد بین ۵ تا ۹ لیتر است و البته گاهی ممکن است نیاز به دو بار فشردن دکمه‌ فلاش باشد.
توالت‌های فرنگی یک تکه نیازی به اتصال یک مخزن جدا ندارند چرا که در ساختار آن‌ها کاسه‌ توالت فرنگی و مخزن آن متصل به یکدیگر طراحی شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع توالت فرنگی این است که احتمال نشت به دلیل اتصال نادرست مخزن به کاسه توالت به مراتب کم‌تر است.
این نوع توالت‌های فرنگی معمولاً روی زمین نصب می‌شوند و به سبب وزن نسبتاً بالایی که دارند، به ندرت امکان نصب شان روی دیوار وجود دارد. توالت‌های فرنگی یک تکه بین ۳۸ تا ۵۰ کیلوگرم وزن دارند. در طراحی مخزن خروجی توالت‌های فرنگی یک تکه نیز می‌توان از هر دو فرم S و P استفاده کرد.

انواع توالت فرنگی از نظر شکل کاسه‌ توالت

توالت‌های فرنگی از نظر شکل ظاهری کاسه‌ توالت به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

توالت فرنگی کشیده:
توالت فرنگی کشیده به شکل بیضی است. مهم‌ترین مزیت این نوع توالت فرنگی طول بیشتر آن، نسبت به توالت فرنگی گرد، است که نشستن روی آن را راحت‌تر می‌کند. طول این نوع توالت فرنگی در حدود ۲ اینچ بیشتر از توالت فرنگی گرد است.

توالت فرنگی نیمه کشیده:
این نوع کاسه‌ توالت اندازه و ظاهری بین توالت فرنگی کشیده و گرد دارد. عرض این نوع توالت فرنگی به اندازه‌ توالت فرنگی گرد است، اما طول آن مقداری از توالت فرنگی گرد بیشتر است.

توالت فرنگی گرد:
این نوع توالت‌های فرنگی به اندازه‌ی دو نوع دیگر راحت نیستند، اما مزیت آن‌ها در جمع و جور بودن شان است، به همین سبب استفاده از آن‌ها در فضاهای کوچک مناسب‌تر از دو نوع دیگر توالت فرنگی است. علاوه بر شکل کاسه‌ی توالت فرنگی، توالت‌های فرنگی از نظر رنگ، شکل کلی توالت فرنگی، دکمه‌های فلاش، درب دوبل توالت فرنگی، ابعاد، ارتفاع و … دارای تنوع بسیاری هستند.

توالت فرنگی مستطیل:
این نوع توالت فرنگی جدید با اقبال زیادی مواجه شده است و طهارت بهتر انجام می پذیرد.


انواع توالت فرنگی  |  Rosi

انواع توالت فرنگی با در نظر گرفتن شرایط بدنی کاربر

اگرچه توالت‌های فرنگی به طور کلی برای بزرگسالانی بدون مشکل جسمی خاص طراحی می‌شوند، با این وجود برخی از انواع توالت‌های فرنگی‌ برای کاربرانی با شرایط بدنی خاص، مانند کودکان، سالمندان، معلولین و …، ساخته می‌شوند.
به عنوان مثال توالت فرنگی مخصوص کودکان به شکلی طراحی می‌شود که اندازه‌ای کوچکتر داشته و با ساختار بدن کودکان هماهنگ باشد. ساختار پوشش کاسه‌ برخی از دیگر انواع توالت‌های فرنگی نیز به گونه‌ای طراحی می‌شوند که کودکان هم بتوانند از توالت‌های فرنگی معمولی استفاده کنند.
به عنوان مثالی دیگر می‌توان به توالت‌ فرنگی مخصوص سالمندان اشاره کرد. این نوع توالت‌های فرنگی به شکلی طراحی می‌شوند که سالمندان بتوانند به راحتی روی آن‌ها نشسته و برخیزند.
به این منظور پایه‌ی این نوع توالت‌های فرنگی را بلندتر از توالت‌های فرنگی معمولی در نظر می‌گیرند. ارتفاع پایه توالت‌ فرنگی مخصوص افراد سالمند معمولاً نزدیک به ۷۰ سانتی‌متر است.


انواع توالت فرنگی از نظر تعداد فلاش (تک فلاش و دو فلاش)

توالت‌های فرنگی تک فلاش، تنها دارای یک فلاش هستند و در استفاده از آن‌ها امکان تعیین میزان آبی که با فشردن دکمه‌ فلاش داخل کاسه‌ توالت می‌شود وجود ندارد. اگرچه استفاده از این نوع توالت فرنگی راحت‌تر است اما از نظر میزان مصرف آب کارایی کافی ندارد. در مقابل توالت‌های فرنگی دو فلاش، همان‌گونه که از نامشان پیداست، دارای دو فلاش هستند. یکی از این فلاش‌ها برای استفاده‌ی مقدار آب کمتر و دیگری برای استفاده‌ آب بیشتر در تخلیه است. مسلماً این نوع توالت فرنگی در صرفه‌جویی در مصرف آب کارایی بسیار بیشتری دارد. با این وجود احتمال خراب شدن آن بیشتر از توالت فرنگی تک فلاش است و از طرفی نگهداری از آن دشوارتر و قیمت آن بیشتر. توالت فرنگی دو فلاش بیشتر همراه با سیستم دوگانه به کار می‌روند که در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد.


انواع توالت فرنگی از نظر سیستم تخلیه

در واقع سیفون و سیستم تخلیه توالت فرنگی مهمترین بخش هر توالت است. یک توالت فرنگی حتی اگر از بهترین چینی بهداشتی و متریال، با بهترین کیفیت لعاب دهی و جذاب‌ترین طراحی هم ساخته شده باشد، با اندکی نقص در سیستم سیفون و تخلیه، کاملاً بلا استفاده و مشکل‌زا خواهد بود. سیستم تخلیه باید از کارآمدی لازم برخوردار باشد. یعنی یک سیستم سیفون خوب و مناسب می‌بایست با حداقل مصرف آب ممکن، در زمانی کوتاه، بدون ترشح و پاشش آب و با ایجاد صدای کم و نیروی مکش زیاد، تخیله را انجام دهد. در مجموع می‌توان ۵ نوع مرسوم تر سیستم سیفون فرنگی را به شرح زیر نام برد:

۱.مدل آبشاری (WashDown Flushing)
در این مدل از سیستم تخلیه، آب به درون لبه بالای کاسه‌ توالت فرنگی (Rim) هدایت شده و سپس از سوراخ‌های تعبیه شده در Rim به سمت پایین هدایت می‌شود. این عمل، حرکت شدید آب در مسیر سیفون توالت فرنگی را ایجاد می‌کند و عمل تخلیه انجام می‌شود.
در این روش شستشو از بالا به پایین است. یکی از محاسن عمده‌ مدل ریزشی یا آبشاری وجود قطر دهانه‌ بالا برای لوله‌ی خروجی توالت فرنگی است ( ۷۰ تا ۱۰۰ میلیمتر). همین امر موجب می‌شود که تخلیه موادی مانند دستمال کاغذی و اقلام مشابه موجب گرفتگی توالت فرنگی نشود.


۲. مدل گردابی (Vortex Flushing System)
در سیستم تخلیه گردابی، آب از مخزن توالت فرنگی وارد بدنه‌ نشیمن توالت شده و با ایجاد چرخش و گرداب در کاسه‌ توالت فرنگی، عمل تخلیه را انجام می‌دهد.زمان تخلیه در مدل گردابی بالاتر است و همچنین مصرف آب نسبتاً بالایی هم دارد. اما صدای ایجاد شده در هنگام عمل تخلیه در مدل گردابی کمتر است. معمولاً قطر لوله‌ خروجی سیفون در توالت‌های فرنگی با سیستم تخلیه گردابی کم می‌باشد (حدود ۴۵ میلیمتر) . همین موضوع امکان گرفتگی توالت در اثر مواردی چون دستمال کاغذی و موارد مشابه را افزایش می‌دهد.

۳. سیستم تخلیه توالت فرنگی واترجت (Water Jet Flushing System)
این سیستم به صورت شوتینگ عمل کرده و زمان تخلیه در مدل واترجت در حدود ۵ ثانیه است. عملکرد سیستم تخلیه واترجت بدین طریق است که علاوه بر سیستم آبشاری که آب را از مخزن توالت فرنگی به سوراخ‌های تعبیه شده در Rim و سپس به سمت پایین هدایت می‌کند (و کاسه‌ توالت را نیز می‌شوید) آب از طریق کانالی به قسمت شوتینگ در عمق کاسه هدایت می‌شود.

۴.مدل توربوجت (Turbo Jet Flushing System)
در مدل توربوجت علاوه بر مشخصات و خصوصیات مدل‌های واترجت، وجود دو کانال هدایت آب در بالای کاسه‌ توالت فرنگی که آب را با فشار وارد کرده، برخی مزایای بیشتر همچون مصرف کمتر آب، زمان تخلیه کوتاه‌تر و... را به همراه دارد.

راهنمای خرید توالت فرنگی  |  Rosi

سخن پایانی

می‌توان گفت آن‌چه تاکنون مورد بررسی قرار دادیم، بیشتر ویژگی‌های مختلفی هستند که یک توالت فرنگی ممکن است دارای آن‌ها باشد. انواع مختلف توالت فرنگی با توجه به کنار هم قرار گرفتن این ویژگی‌هاست که شکل می‌گیرند. علاوه بر این اگرچه ویژگی‌های یاد شده می‌توانند در انتخاب یک توالت فرنگی مناسب مفید باشند، با این حال یک توالت فرنگی خوب دارای مشخصات دیگری، مانند جنس سرامیک کاسه‌ توالت، مناسب بودن با شرایط جغرافیایی و…، باشد که لازم است حین انتخاب و خرید توالت فرنگی به آن‌ها نیز توجه کافی شود.